Istočna Srbija dom je jedinstvenih prirodnih atrakcija i jedno od popularnijih turističkih odredišta na Balkanu. U poslednje vreme, ova regija privlači sve veću pažnju filmskih ekipa i može se pohvaliti sada već zavidnim brojem projekata snimanih na njenom tlu. U nameri da dodatno ubrzaju ovaj trend, Srpska filmska asocijacija (SFA) i Asocijacija za razvoj održivih zajednica – TOC pokrenule su projekat Filmtastic East Serbia koji ima za cilj da mapira i promoviše region Istočne Srbije kao atraktivnu destinaciju za snimanje filmova.
Opštine poput Negotina, Majdanpeka i Zaječara uveliko nose “film friendly” sertifikat što znači da imaju pogodne uslove za posete filmskih ekipa. Aktivnosti u okviru ovog projekta će pomoći da se njihov status ojača, da se skrene pažnja na nove zanimljive lokacije, njihovu kulturnu baštinu i da pomogne lokalcima da se angažuju na novim projektima koji se tamo budu snimali.
Neke će iznenaditi činjenica da su u Istočnoj Srbiji do sada gostovale filmadžije iz svih krajeva sveta. Čarima ove destinaci je podlegle su brojne filmske ekipe, uglavnom domaće, ali sve češće strane. Zanimljivo je i to da filmska tradicija u ovoj regiji postoji još od početka 1980-ih kada se intenzivno snimalo i kada su velikani domaće scene poput Bate Živojinovića i Ljubiše Samardžića ovde oživeli neke od svojih najzapaženijih rola u filmovima poput „Naivka” i „Vampiri su među nama”.
Mesta u Istočnoj Srbiji sa zavidnom filmografijom
Stara planina je za poslednjih nekoliko godina postala popularna u Bolivudu jer je za potrebe ostvarenja “URI: The Surgical Strike” okolina Babinog zuba uspešno zamenila Kašmir, a u okolini se snimao još jedan indijski hit, “Vivegam”. Na ovoj planini sniman je i poljski “Into the Wind”, ali i australijski kandidat za Oskara “You Won’t Be Alone”.
Lista projekata snimanih na teritorijama opština Negotin, Majdanpek i grada Zaječara u poslednje vreme postaje sve impresivnija, a lokacije koje se posebno ističu u tom smislu su obala Dunava, Đerdapska klisura, kao i Rogljevačke i Rajačke pivnice u blizini Negotina.

Tamo su snimane brojne važne scene iz domaćih filmova i serija uglavnom novijeg datuma kakvi su “Čarlston za Ognjenku“, “Vreme smrti”, “Enklava“, “Senke nad Balkanom“, “Hotel Beograd“, “Što se bore misli moje“, “Videoteka” i drugi. Zanimljivo je da ove dobro znane atrakcije ponekad “preuzimaju role” nekih drugih lokacija, u zavisnosti od toga gde je smeštena radnja određenog filma.
Bor je takođe bio mesto snimanja nekolicine domačih naslova poput “Tunela”, “Volje sinovljeve”, “Tilve Roš”, “Sage o tri nevina muškarca”. Donji Milanovac je filmskim stvaraocima u staroj Jugoslaviji neretko bio grad-domaćin, te su se ovde, pored ostalih, snimali već pomenuti klasici kakvi su „Naivko”, „Ćao, inspektore”, „Vampiri su među nama”.

Iako u Istočnoj Srbiji dominiraju planine izbušene kao francuski sirevi, filmska kamera je neretko naklonjena i onim lokacijama koje ne bi baš mogle da se svrstaju pod prirodne atrakcije. Ponekad su to i industrijski kompleksi, privatni posedi, kuće, ali i kafane poput kultne Brodarske kasine u Kladovu (danas restoran “Jezero”) u kojoj je sniman čuveni jugoslovenski film “I Bog stvori kafansku pevačicu”.
Zašto se filmske ekipe vraćaju baš na ove lokacije?
Opštine u Istočnoj Srbiji koje nose “film friendly” status su do sada pokazale spremnost za saradnju sa filmskim ekipama. To znači da im one logistički rado izlaze u susret, da postoje procedure po kojima se snimanja na ovim prostorima organizuju i da, generalno, funkcioniše sistem koji podržava filmsku delatnost.
Osim što donose direktnu zaradu na lokalu, filmska snimanja sa sobom povlače niz benefita poput otkrivanja novih turističkih destinacija i gastronomske ponude regiona, angažovanja stanovništva u produkciji ili u ulogama statista, što je lokalcima uvek posebno zanimljivo.
U okviru projekta Filmtastic East Serbia proširena je onlajn baza fotografija koja pokriva niz lokacija sa područja Istočne Srbije koja će domaćim i stranim produkcijama pomoći pri izboru mesta za buduća snimanja.
Ukoliko vas zanima kako i vaša opština može da dobije “film friendly” status i aktivno se uključi u razvoj filmske industrije u Srbiji, pošaljite zvaničan upit za više informacija na info@filminserbia.com.
Pomenuti projekat je zajedno sa još 11 projekata u šest opština i gradova usmerenih na razvoj kreativnih industrija i promociju kulturnog nasleđa i turizma u Istočnoj Srbiji, podržan sredstvima Evropske unije i Vlade Nemačke, kroz projekat “EU za kulturno nasleđe i turizam”, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju – GIZ.